Quantcast

ALUMINIUM PURCHASING JUNIOR MANAGER

ΕΛΒΑΛΧΑΛΚΟΡ Αττική Πλήρης απασχόληση

Περιγραφή θέσης

Job Purpose

We are looking for an innovative Aluminium Purchasing Junior Manager. You will spearhead the purchasing process for Primary Aluminium and Aluminium Scrap, from selecting suppliers to ensuring stock optimization, as well as provide guidance on sourcing and purchasing processes.

Our Aluminium Purchasing Junior Manager will be a supply chain and logistics expert who will specialize in implementing cost-effective purchases of aluminium, while meeting the Business needs. Ensuring quality control and adhering to the company’s policies and procedures on supply chain management will be some of your main priorities when carrying out this role.

Καθήκοντα

Key Accountabilities

  • Managing and researching of quotes, tenders and purchase requisitions
  • Presenting purchases and realistic forecasts to the management team
  • Building and maintaining strong relationship with the vendors
  • Driving cost reduction and increasing value for money while championing opportunities for improvement to ensure the best overall value
  • Assessing contracts with high proficiency
  • Discovering possible needs by ensuring close relationship with the plant

Εμπειρία και Εκπαίδευση

Knowledge, Qualifications and Experience

  • Diploma in the Engineering field (5 years degree)
  • Masters Degree is required (MBA will be considered a plus)
  • Minimum 1-2 years of proven experience in Procurement
  • Strong understanding of the market conditions and trends
  • Excellent Command in English Language (written-spoken)
  • Strong communication, presentation and negotiation skills
  • Effective leadership and influencing skills with strong commercial orientation
  • Ability to travel frequently

Benefits

About the benefits

Our Company provides a dynamic working environment, in which cooperation and continuous learning are encouraged and career development opportunities in a fast paced environment. In addition, Elval offers to its employees a competitive remuneration package and a wide range of benefits.

Συνοπτικές πληροφορίες

  • Δημοσίευση: 28-04-2022
  • Είδος θέσης: Πλήρης απασχόληση
  • Εμπειρία: 2 Χρόνια
  • Τοποθεσία: Αττική
  • Αμοιβή:
  • Deadline: 16-06-2022

Σχετικά με την εταιρεία

  • Επωνυμία: ΕΛΒΑΛΧΑΛΚΟΡ
  • Address: ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 2-4 11527 - ΑΘΗΝΑ
  • Website: https://www.elvalhalcor.com/
  • email: [email protected]
  • Σύντομο προφίλ:
  • Η ΕΛΒΑΛΧΑΛΚΟΡ Ελληνική Βιομηχανία Χαλκού και Αλουμινίου Ανώνυμος Εταιρεία (ElvalHalcor), αποτελεί κορυφαία διεθνώς, τεχνολογικά προηγμένη βιομηχανική δύναμη στην παραγωγή προϊόντων και λύσεων αλουμινίου και χαλκού, για τις ανάγκες δυναμικά αναπτυσσόμενων κλάδων, με εμπειρία και τεχνογνωσία 84 ετών, προσανατολισμένη στη βιώσιμη λειτουργία και ανάπτυξη.   Η ElvalHalcor συστάθηκε τον Δεκέμβριο του 2017, μέσω της συγχώνευσης της Ελβάλ (Elval) και της Χαλκόρ (Halcor). Η Εταιρία είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο Αθηνών (ELHA). Η ElvalHalcor είναι κορυφαίος παραγωγός σωλήνων χαλκού στην Ευρώπη (Halcor, τομέας διέλασης χαλκού & κραμάτων), ενώ έχει εδραιώσει τη θέση της μεταξύ των κορυφαίων βιομηχανιών έλασης αλουμινίου διεθνώς (Elval, τομέας έλασης αλουμινίου) . Με εμπειρία και τεχνογνωσία 84 ετών, η ElvalHalcor έχει καθαρά εξαγωγικό προσανατολισμό καθώς διακρίνεται σε πάνω από 100 χώρες, αναπτύσσοντας βιώσιμα προϊόντα υψηλής προστιθέμενης αξίας και λύσεις που καλύπτουν τις ανάγκες και των πιο απαιτητικών πελατών. Η Εταιρία χαρακτηρίζεται από τις σημαντικές και συνεχείς της επενδύσεις σε έρευνα και τεχνολογία με στόχο την καινοτομία και την πρωτοπορία, το ταλαντούχο και με υψηλή εξειδίκευση ανθρώπινο δυναμικό της, καθώς και την κατ’ εξοχήν  πελατοκεντρική της φιλοσοφία. Η Εταιρία διαθέτει ισχυρή παραγωγική βάση με 17 εργοστασιακές μονάδες σε 4 χώρες στην αιχμή της τεχνολογίας. Η ElvalHalcor συμβάλλει στην κλιματική ουδετερότητα και στην κυκλική οικονομία προσφέροντας βιώσιμα  προϊόντα αλουμινίου και χαλκού και εξατομικευμένες λύσεις σε δυναμικά αναπτυσσόμενες αγορές, όπως: Συσκευασία τροφίμων και αναψυκτικών Οδικές, σιδηροδρομικές μεταφορές Αυτοκινητοβιομηχανία Ναυπηγική βιομηχανία Θέρμανση, εξαερισμός, ψύξη και κλιματισμός (HVAC&R) Δόμηση και κατασκευές Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ) Ενέργεια και δίκτυα διανομής Δίκτυα εγκατάστασης πόσιμου νερού Βιομηχανικές και μηχανολογικές εφαρμογές Ιχθυοτροφεία Άλλες εφαρμογές Η επιχειρηματική δύναμη ElvalHalcor αποτελεί σημείο αναφοράς στον κλάδο αλουμινίου και χαλκού, ακολουθώντας αναπτυξιακή πορεία βασισμένη στις αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης. Η ElvalHalcor αξιοποιεί τις ευκαιρίες που δημιουργούνται σε ταχέως αναπτυσσόμενες αγορές από τις παγκόσμιες τάσεις, τη στροφή προς την κλιματική ουδετερότητα, την μετάβαση στην κυκλική οικονομία, την ανάπτυξη των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας καθώς και την ηλεκτροκίνηση, προσφέροντας βιώσιμα προϊόντα υψηλής προστιθέμενης αξίας και λύσεις που καλύπτουν τις ανάγκες και των πιο απαιτητικών πελατών.